Vaskenødder/sæbenødder – rent praktisk…


Sæbenødder - hvordan du bruger dem rent praktisk
Sæbenødder er skaller fra nødderne fra Sapindus Mukorossi-træet

Og hvordan gør du, rent praktisk…
Det er meget enkelt at bruge skallerne… Du lægger 4-5 halve skaller i en lille bomuldspose – den følger som regel med, når du køber skallerne – der så lægges direkte ind i vaskemaskinen med det snavsede tøj. Er vandet meget hårdt hvor du bor, kan du bruge lidt flere skaller, det anbefales at bruge 6-7 halve skaller til hårdt vand, men det kan du jo eksperimentere lidt med. Det er en god idé at brække skallerne i mindre stykker, så de vaskeaktive stoffer hurtigere bliver frigivet. Når maskinen er færdig med at vaske, kan du smide skallerne direkte på komposten eller i skraldespanden.

Og, nej du behøver ikke føle dig fristet til at bruge flere skaller, det er ikke nødvendigt – men skulle du overdosere, sker der jo heldigvis ikke noget. Sæben og skallerne er fuldstændigt biologisk nedbrydelige og skader ikke naturen.

Men der er mange andre anvendelsesmuligheder
Saponinen kan bruges til mange andre ting end traditionel tøjvask…Du kan lave et afkog af skallerne ved at koge 8-10 halve skaller i en liter vand i ca. 10 minutter. Når væsken er afkølet sies skallerne fra og du kan bruge det til et utal af rengøringsprojekter. Det kan holde sig i op til ti dage på et køligt sted, hvis det tilsættes lidt citronsyre som konserveringsmiddel. Det er nok ikke noget man gider stå med hver anden søndag, men står den nu på forårsrengøring

Sæben kan f.eks. også bruges som:

  • Opvaskemaskine-sæbe. Put 3-4 skaller i en bomuldspose og sæt det i bestikholderen.
  • Dyre-shampoo, da det er et effektivt middel mod lus og lopper
  • Flydende vaskemiddel til sarte stoffer såsom uld og silke
  • Smykker. Presser du en halv citron i sæben kan den bruges til at rense smykker. Brug sæben på en tandbørste
  • Skadedyrsbekæmpelse (især bladlus) i haven – gad vide hvad dræbersneglene synes om det…det var da værd at prøve.
  • All-round rengøringsmiddel – den naturlige ajax. Jeg har for øvrigt hørt flere steder, at det skulle være godt på trægulve
  • Bilshampoo, det skulle give samme overfladebehandling som voks, hvor vandet preller af

Det er ren orme-nam-nam
Vaskeskallerne er biologisk nedbrydelige og skader på ingen måde naturens egen balance – de er selv 100% naturlige og ikke tilsat hverken pesticider eller anden kemi. Efter brug indgår de i det naturlige kredsløb som orme-nam-nam og lur mig om de ikke også giver rigtig god sphagnum, nu vi er i gang!:) Skallerne er desuden helt giftfri, så det gør ikke noget hvis junior skulle finde på at prøvesmage

Jamen de virker jo ikke – eller gør de?
Der har været stor diskussion om de virker eller ej – vi har været fint tilfredse med dem og vi har mange fæller på den konto. Andre bruger dem ikke – så prøv det ad og se om du synes om at bruge dem. Det vigtige er at huske på, at sæbenødderne ikke fungerer optimalt til al slags tøj da de netop ikke indholder kemiske pletrense- og blegemidler.


Skriv et svar